Iespējas valsts aizsardzības dienestā
2025. gadā iesauktie valsts aizsardzības militāro dienestu varēs pildīt vienā no šādiem veidiem:
- 11 mēnešus Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā
Iespējamās dienesta vietas
Šajā dienesta veidā iesauks:
- 2025. gada janvārī – 210 personas, kuras dienestu varēs pildīt vienā no šādām dienesta vietām: Štāba bataljonā, Gaisa spēkos un Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē;- 2025. gada jūlijā – 830 personas, kuras dienestu varēs pildīt vienā no šādām dienesta vietām: Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē, Gaisa spēkos, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē un Zemessardzes 3. Latgales brigādē.
Izvēlēto vienību norādi pieteikuma anketā.
Dienesta laiks un tā iedalījums
11 mēnešu valsts aizsardzības militārā dienesta laikā Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā valsts aizsardzības dienesta karavīri apgūst:
- desmit nedēļu kareivja pamatapmācības kursu, pēc kura apguves karavīri spēj piedalīties vienkāršās kaujas operācijās. Kurss ir militārās karjeras sākums, tajā apgūstot kareivja profesijas zināšanas un prasmes individuālajā līmenī, kas nepieciešamas katram karavīram valsts aizsardzības uzdevumu veikšanai, piemēram, lauka kaujas iemaņas, kaujas šaušanu, topogrāfiju, sakaru procedūras, pirmo medicīnisko palīdzību, ierindas apmācību un citas prasmes, un paralēli iepazīstot militāro vidi, kā arī uzlabojot fizisko sagatavotību.
Pamatapmācība noritēs no pirmdienas līdz piektdienai kazarmu režīmā ar aptuveni šādu laika iedalījumu: plkst. 06.00 – celšanās, rīta rosme, higiēna, brokastis un rīta apskate, 09.00 – sākas nodarbības, 12.30 – pusdienas, 13.30 – atsākas nodarbības, 18.00 – vakariņas, kam sekos brīvais laiks, 21.00 – vakara junda, 22.00 – naktsmiers. Piektdienas vakarā, ja apmācību plānā nebūs paredzēta intensīva apmācība arī brīvdienās (sestdienā un svētdienā), varēs doties uz mājām. Svētdienas vakarā būs jābūt atpakaļ bāzē, lai pirmdienas rītā atsāktu nodarbības. Ja karavīrs būs pārkāpis noteikumus vai nenokārtojis pārbaudes testu, būs jāpaliek bāzē un jāmācās.
- kvalifikācijas kursus atbilstoši militārajai specializācijai, kuros tiek iegūtas kompetences noteiktu dienesta pienākumu izpildei vienībā. Šajā posmā būs jāapgūst vienībai nepieciešamo militāro specialitāti. Zemessardzes 25. kaujas atbalsta bataljonā Gulbenes novada Stāmerienā apmācība būs saistīta ar prettanku vai izlūkošanas specialitāti. Savukārt Gaisa spēku Pretgaisa aizsardzības divizionā Lielvārdē kareivjus apmācīs par tuvās pretgaisa aizsardzības sistēmas “RBS-70” operatora palīgiem, bet Štāba bataljonā apmācīs tādās specialitātēs kā ložmetējnieks, strēlnieks, granātnieks, sakarnieks, kā arī būs iespēja pildīt pienākumus godasardzes rotā. Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē pēc integrēšanas vienībā varēs apgūt dažādas specialitātes: strēlnieks, ložmetējnieks, granātnieks, autovadītājs, mediķis vai sakarnieks. Būs iespēja apgūt arī darbu ar brigādes rīcībā esošo bruņutehniku: bruņumašīnām “Patria”, pašgājējhaubicēm un izlūkošanas kāpurķēžu mašīnām. Apmācības ilgums būs atkarīgs no specialitātes.
- zināšanas un prasmes, kas tiek apgūtas kolektīvajā apmācībā un vingrinājumos. Šajā laikā ikdienas režīms būs tieši tāds pats kā profesionālā dienesta karavīriem – nodarbības un cita veida apmācība notiks no plkst. 08.30 līdz 17.00. Apmācība var notikt arī pēc šā laika. Pārējais laiks pēc pašu ieskatiem: vai došanās mājās, vai arī uzturēšanās kazarmās, ja mājas ir pārāk tālu.
- ar konkrētu dienesta pienākumu izpildi vienībā saistītās kompetences, kuru apguvi nodrošina attiecīgā militārā vienība. Dienesta noslēgumā piecus līdz sešus mēnešus vienībā jau tiks uzticēta konkrētu amata pienākumu pildīšana apgūtajā specialitātē, kolektīvajā apmācībā turpinot pilnveidot apgūtās zināšanas un prasmes apakšvienības līmenī.
11 mēnešu dienesta laikā Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā valsts aizsardzības dienesta karavīri var tikt nosūtīti apgūt jaunākā instruktora kursu, kurā tiek apgūta nodaļas līmeņa apakšvienības vadība. Uz šo kursu valsts aizsardzības dienesta karavīru var nosūtīt vienības komandieris.
Dienesta veida maiņa
Karavīram pēc sešiem mēnešiem valsts aizsardzības militārajā dienestā ir tiesības noslēgt profesionālā dienesta līgumu, ievērojot Militārā dienesta likuma nosacījumus un kārtību pieņemšanai profesionālajā dienestā, kas sākas ar tiešsaistes pieteikuma anketas profesionālajam dienestam iesniegšanu.
Ja ar karavīru, kurš pēc sešiem mēnešiem valsts aizsardzības militārajā dienestā ir noslēdzis profesionālā dienesta līgumu, šis līgums tiek izbeigts pirms termiņa disciplīnas pārkāpumu dēļ vai pēc paša vēlēšanās, viņu pārceļ 11 mēnešus ilga valsts aizsardzības militārā dienesta turpināšanai Nacionālo bruņoto spēku vienībā, ja valsts aizsardzības militārajā dienestā un profesionālajā dienestā kopumā nodienētais laiks ir mazāks par 11 mēnešiem. Profesionālajā dienestā nodienēto laiku ieskaita 11 mēnešus ilgā valsts aizsardzības militārā dienesta laikā.
- piecus gadus Zemessardzē
Iespējamās dienesta vietas
Šajā dienesta veidā 2025. gada janvārī iesauks līdz 200 personām - līdz 50 personām katrā Zemessardzes brigādē.
Piecu gadu dienestam Zemessardzē dienesta vietu iesaucamais iespēju robežās var izvēlēties tuvāk savai dzīvesvietai vienā no šādām dienesta vietām: 1. Rīgas brigādē, 2. Vidzemes brigādē, 3. Latgales brigādē vai 4. Kurzemes brigādē.
Izvēlēto vienību norādi pieteikuma anketā.
Ņem vērā, ka tad, ja Tev piemērotākais šķiet piecu gadu dienests Zemessardzē, Tev šim dienesta veidam jāpiesakās brīvprātīgi!
Dienesta laiks un tā iedalījums:
Zemessardzē dienesta uzdevumus jāpilda ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā septiņas kolektīvās apmācības dienas katru gadu pārsvarā no 1. februāra līdz 30. novembrim.
Piecu gadu dienesta laikā Zemessardzē valsts aizsardzības dienesta karavīri apgūst kareivja pamatapmācības kursu, zināšanas un prasmes, kas tiek apgūtas kolektīvajā apmācībā un vingrinājumos, kvalifikācijas kursus atbilstoši militārajai specializācijai, kuros tiek iegūtas kompetences noteiktu dienesta pienākumu izpildei vienībā un ar konkrētu dienesta pienākumu izpildi vienībā saistītās kompetences, kuru apguvi nodrošina attiecīgā militārā vienība, kā arī var tikt nosūtīti apgūt jaunākā instruktora kursu un rezerves virsnieka programmu. Minētā apmācība notiek vienības komandiera noteiktajā grafikā visiem attiecīgā gada iesaukuma valsts aizsardzības dienesta karavīriem vienlaikus. Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nav pienākums apmācības norises vietu pielāgot valsts aizsardzības dienesta karavīra dzīvesvietai.
- pirmais dienesta gads
Dienests sāksies ar administratīvo posmu, kas ietvers formas tērpa un ekipējuma saņemšanu, pirmszvēresta apmācību un zvēresta došanu.
Šajā posmā notiks individuālā un kolektīvā apmācība.
Individuālā apmācība sāksies ar militārās pamatapmācības kursu, kas notiks klātienē brigāžu centralizētajās lauka nometnēs un ilgs 21 dienu. Kursā apgūst militārās zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas katram karavīram valsts aizsardzības uzdevumu veikšanai, piemēram, lauka kaujas iemaņas, kaujas šaušanu, topogrāfiju, sakaru procedūras, pirmo medicīnisko palīdzību, ierindas apmācību un citas prasmes.
Kolektīva apmācība šajā posmā plānota lauka kauju iemaņu apgūšanai grupas un nodaļas līmenī un dalībai militārajā vingrinājumā.
- otrais dienesta gads
Šajā posmā individuālajā (kvalifikācijas) apmācībā apgūst izvēlēto vai vienībai nepieciešamo militāro specialitāti, bet kolektīvajā apmācībā turpina pilnveidot apgūtās zināšanas un prasmes nodaļas līmenī un dalībai militārajā vingrinājumā.
- trešais dienesta gads
Šis dienesta gads individuālajā apmācībā tiks veltīts karavīru spēju uzturēšanai, kā arī papildu apmācībai specialitātē. Savukārt kolektīvajā apmācībā tiks īstenota apmācība nodaļas - vada līmenī ar spēju pārbaudi un dalību militārajā vingrinājumā.
- ceturtais dienesta gads
Arī šis dienesta posms individuālajā apmācībā tiks veltīts karavīru spēju uzturēšanai, bet kolektīvajā apmācībā tiks īstenota apmācība nodaļas - vada līmenī ar spēju pārbaudi un dalību militārajā vingrinājumā.
- piektais dienesta gads
Noslēdzošajā dienesta gadā karavīru iesaistīs Zemessardzes uzdevumu izpildē. Individuālajā apmācībā apgūs dažādas papildu prasmes, bet kolektīvā apmācība tiks veltīta dalībai militārajos vingrinājumos vada sastāvā.
Dienesta veida maiņa
Ja Zemessardzes dienestā esošais valsts aizsardzības dienesta karavīrs bez attaisnojoša iemesla nepilda valsts aizsardzības militāro dienestu (neapgūst dienesta gadam paredzēto apmācības programmu), viņu pārceļ 11 mēnešus ilga valsts aizsardzības militārā dienesta izpildei Nacionālo bruņoto spēku vienībā. Zemessardzes dienestā pavadītais laiks netiek ņemts vērā valsts aizsardzības militārā dienesta izpildē Nacionālo bruņoto spēku vienībā.
- piecu gadu laikā apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu
Šajā dienesta veidā 2025. gada janvārī iesauks līdz 50 personām.
Ņem vērā, ka tad, ja Tev piemērotākais šķiet dienests, piecos gados apgūstot rezerves virsnieka programmu, Tev šim dienesta veidam jāpiesakās brīvprātīgi!
Dienesta vieta, laiks un tā iedalījums
Piecos gados apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu militārās izglītības iestādē un Nacionālo bruņoto spēku vienībā, kopējais apmācību un dienesta uzdevumu izpildes laiks nedrīkst būt mazāks par 180 dienām.
Augstskolu un koledžu studentiem paredzētajā rezerves virsnieka programmā valsts aizsardzības dienesta karavīri apgūst kareivja pamatapmācības kursu, kā arī jaunākā instruktora kursu, kurā tiek apgūta nodaļas līmeņa apakšvienības vadība. Pēc šo apmācības posmu secīgas apguves valsts aizsardzības dienesta karavīri apgūst rezerves virsnieka programmu, lai spētu patstāvīgi pildīt vada komandiera pienākumus un uzdevumus valsts aizsardzības dienestā, Nacionālo bruņoto spēku rezervē un Zemessardzē, tai skaitā vadīt personālu, kontrolēt pakļauto struktūrvienību darbu, uzņemties atbildību par pieņemtajiem lēmumiem un to sekām un atbilstoši kompetencei nodrošināt sadarbību ar juridiskām un fiziskām personām. Minētā apmācība notiek vienības komandiera noteiktajā grafikā visiem attiecīgā gada iesaukuma valsts aizsardzības dienesta karavīriem vienlaikus. Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nav pienākums apmācības norises vietu pielāgot valsts aizsardzības dienesta karavīra dzīvesvietai.
Rezerves virsnieka zināšanas un prasmes būs jāapgūst šādos secīgos posmos pārsvarā vasaras mēnešos:
- kareivja pamatapmācības kurss (pirmajā dienesta gadā), kuru jāapgūst 21 apmācību dienā Zemessardzē. Tajā apgūst zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas katram karavīram valsts aizsardzības uzdevumu veikšanai, piemēram, lauka kaujas iemaņas, kaujas šaušanu, topogrāfiju, sakaru procedūras, pirmo medicīnisko palīdzību, ierindas apmācību un citas prasmes. Pēc šī kursa paredzēta arī septiņu apmācību dienu ilga apmācībā specialitātē,
- jaunākā instruktora kurss (otrajā dienesta gadā), kuru klātienē un attālinātajā apmācībā jāapgūst 45 apmācību dienās Zemessardzē. Tajā apgūst instruktoram nepieciešamās zināšanas un prasmes, tostarp attīstot pašiniciatīvu, līdera dotības, kā arī spēju ātri un precīzi pieņemt lēmumus,
- rezerves vada komandiera kurss, (trešajā un ceturtajā, ja nepieciešams – arī piektajā dienesta gadā), kuru klātienē un attālinātajā apmācībā jāapgūst 94 apmācību dienās Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. Šajā posmā būs iekļauts arī kājnieku nodaļas komandiera 20 apmācību dienu kurss, tādējādi šis posms jāapgūst kopumā 114 apmācību dienās. Tajā apgūst 8 - 12 karavīru (nodaļas) komandierim nepieciešamās zināšanas un prasmes, tostarp attīstot pašiniciatīvu, līdera dotības, kā arī spēju ātri un precīzi pieņemt lēmumus, kā arī jaunākajam virsniekam nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai spētu patstāvīgi un kvalitatīvi pildīt kājnieku vada komandiera pienākumus un uzdevumus: kājnieku vada taktiku, strēlnieku ieroču uzbūvi un spējas, netiešo uguns atbalstu, pretgaisa un prettanku vienību spējas un izmantošanu, kaujas inženieratbalstu, izlūkošanu, kaujas nodrošinājumu, aizsardzību pret masveida iznīcināšanas ieročiem, sakarus, medicīnas nodrošinājumu, militārās tiesības, militāro vadību, militāro psiholoģiju, militārā pedagoģiju, starptautisko un nacionālo drošību un vides aizsardzību (militāro vingrinājumu laikā),
- piektajā dienesta gadā kolektīvajā apmācībā tiks īstenota apmācība vada līmenī, kā arī dalība militārajos vingrinājumos vada sastāvā,
- vada komandiera prakse, kura būs jāpilda aktīvās rezerves laikā, pildot vada komandiera pienākumus.
Dienesta veida maiņa
Ja valsts aizsardzības dienesta karavīrs bez attaisnojoša iemesla nepilda (neapgūst dienesta gadam paredzēto apmācības programmu) valsts aizsardzības militāro dienestu augstskolu un koledžu studentiem paredzētās rezerves virsnieka programmas ietvaros militārās izglītības iestādē un Nacionālo bruņoto spēku vienībā, viņu pārceļ 11 mēnešus ilga valsts aizsardzības militārā dienesta izpildei Nacionālo bruņoto spēku vienībā. Augstskolu un koledžu studentiem paredzētās rezerves virsnieka programmas apguvē pavadītais laiks netiek ņemts vērā valsts aizsardzības militārā dienesta izpildē Nacionālo bruņoto spēku vienībā.
Pilsonis, kurš iegūst ārsta, ārsta palīga vai māsas profesiju, studējot ārstniecības programmā, var izvēlēties valsts aizsardzības militārā dienesta izpildes veidu. Ņemot vērā studējošo profesionālās zināšanas un prasmes, studējošie dienesta laikā var tikt iecelti ar ārstniecību saistītos amatos.
Dienestā iesauktajai personai reizē ar ieskaitīšanu vienības personālsastāvā piešķir pirmo dienesta pakāpi “kareivis”.
Uzsākot valsts aizsardzības militāro dienestu, valsts aizsardzības dienesta karavīrs dod karavīra zvērestu.
Valsts aizsardzības dienesta karavīrus pēc valsts aizsardzības militārā dienesta beigšanas ieskaita rezerves karavīros.
Neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz valsts aizsardzības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 1827 vai rakstīt uz e-pastu vad@klustikaravirs.lv.